Kuna: 15. novembril kl. 11:00-12:30
Kus: Tervendavate helide keskuses aadressil Uus 19 (esimesel korrusel, sisepääs vasakpoolsest jalgväravast hoovi, siis lähed otse, Okasroosikese lossi äärmine uks vasakul viib otse saali)
Kes: Lilia Märtmaa

Ülemhelid on peened, vaevu tabatavad kõrge sagedusega kaashelid. Need imepärased helid on olemas kogu helide maailmas, mida me suudame haarata. Nad on olemas ka inimese hääles ja me kuuleme neid alati, isegi siis, kui seda ise ei tea.

Ülemhelides laulmiseks tavaliselt nimetatakse sellist laulmist, kus korraga selgelt kõlavad 2 heli, baastoon ja kõrge ülemheliheli. Nende laulmise ajal muutub ja süveneb taju, rahuneb või isegi vaikib meel, laieneb teadvus. Kõik see toimub ka kuulmise ajal aga siis, kui te helisete ise, nende mõju on mitu korda tugevam.

Selline laulmine näib millegi kauge, mõistatusliku ja tavainimesele kättesaadamatuna. Siiski võib igaüks meist ära õppida taolisel viisil kõlama.

Ülemhelide laulmise töötoas:

  • saate teada, mis on ülemheli, selle moodustamise põhimõte
  • õpite tundma kuulama ülemhelisid oma hääle kõlas ja ümbritsevates helides
  • teete hingamis- ja hääleharjutusi, mis aitavad teadlikult võimendama ja välja võtma ülemhelisid
  • õpite kasutama ülemhelides (harmoonilist) laulmist hääleimprovisatsioonil ja lõdvestumisel

Eelregistreerimine: lilia@helid.ee

Lilia Märtmaa
Tervendavate helide keskuse juhataja www.helid.ee
Eesti Muusika- ja Teaatriakadeemia Muusikateraapia põhikursuse õpilane
Õpis ülemhelide laulmist tuntud meistritelt: Nikolai Oorzhak (Tuva), Oleg Rossijski (Venemaa), Vladislav Matrenitski (Ukraina)